Інформація щодо рослини амброзії полинолиста

Дата: 09.06.2020 15:22

Шановні мешканці міста Кілія, та сіл Кілійськоі ОТГ. Дозвольте ще раз нагадати Вам про дуже небезпечну карантинну рослину — Амброзію полинолисту (Ambrosia artemisiifolia L.).

Рослина родом з Північної Америки, до нас вона попала на початку минулого століття. За зовнішніми ознаками амброзія полинолиста нагадує полин звичайний, звідки і одержала назву полинолиста.

Біологія та морфологія. Стебло 20-200 см заввишки, пряме. Корінь стрижневий, заглиблюється в грунт до 4 м. і більше. Листя довжиною 4-15 см, зверху темно-зелені, майже голі, знизу сіро — зелені, опушені. Квітки різностатеві, п’ятизубчаті, зібрані в кошики 3-5 мм діаметром. Кошики зібрані у колосовидні суцвіття.

Насіння довжиною 2-4 мм, грушоподібні, у основі трьохгранні, по ребрам крилаті, зеленувато- сірі до чорно-коричневих, гладкі, блискучі. Ранні сходи з’являються наприкінці березня або у квітні, а масові — у травні, або на початку липня.

Цвітіння триває серпень — жовтень. Рослини амброзії вегетують до пізньої осені.

Розмножується тільки насінням, з продовольчим фуражем, насіннєвим зерном, зерновідходами, а також з грунтом, який прилипає до коліс транспортних засобів. Насіння плаває і легко переноситься талими та дощовими водами .

Шкодочинність. Амброзія полинолиста засмічує усі польові культури, особливо просапні, зернові, а також городи, сади, луки, пасовища, лісозахисні смуги. Розвинута коренева система пригнічує культурні рослини. При недбалому догляді за посівами амброзія переростає їх, що призводить до різкого зниження врожаю. Крім того пилок рослини є дуже сильним алергеном у людей чутливих до захворювань верхніх дихальних шляхів, викликає амброзійний поліноз. Захворювання може проходити у формі алергічного риніту, кон’юктивіту, мігрені, кропивниці.Амброзія доки ще на стадії маленьких сходів і своєчасне застосування заходів боротьби може суттєво зменшити ії шкодочинність Основними заходами боротьби є наступні.

Механічні: зношування вогнищ мотокосаркою, знищення просапкою невеликих дільниць. Агротехнічні: дотримання сівозмін, уникати вирощування однакових культур на одному і тому ж місці.

Хімічні: Основними заходами боротьби є обробки рослин гербіцидами .Дуже ефективно діють гербіциди гліфогенової групи у суміщі з препаратами на основі хлорфеноксіоцтової кислоти. В Україні хімічні обробки проводять препаратами згідно з «Переліком пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання». Тільки обережно, з дотриманням заходів безпеки у населених пунктах можна застосовувати гербіцид Раундап.

Непомяща І.П. — начальник управління фітосанітарної безпеки, контролю в сфері насінництва та

розсадництва Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області

Демидов О.П. — головний спеціаліст відділу карантину рослин — державний фітосанітарний

інспектор.

P.S. У випадках, коли Ви побачите рослину, зовні схожу на амброзію полинолисту — буду Вам дуже вдячний у разі, якщо ви подзвоните по телефону: 067 7799741. Разом з Вами ми вирішимо, як оперативно і ефективно знищити вогнище цього дуже небезпечного карантинного організму.