Як протидіяти домашньому насильству?

Дата: 09.12.2020 14:27

Фото без описуПроблема насильства в сім’ї, на жаль, була і залишається в Україні актуальною. Більше 50% населення країни потерпали від домашнього насильства впродовж свого життя. Причому 30% зазнавали насильства у дитячому віці.

Крім того, у більшості випадків постраждалі від домашнього насильства не повідомляють про це правоохоронні органи.

Домашнє насильство — це  діяння  або бездіяльність між членами сім’ї або родичами, зокрема, між колишнім подружжям, незалежно від того, чи зареєстровано їх шлюб та чи проживають вони спільно.

Формами домашнього насильства є:

— фізичне (ляпаси, штовхання, щипання, заподіяння тілесних ушкоджень, позбавлення волі, залишення в небезпеці, ненадання допомоги);

— сексуальне (будь-які діяння сексуального характеру, вчинені відносно дорослої особи без її згоди або дитини незалежно від її згоди, або вчинені в присутності дитини);

—  психологічне (образи, погрози, приниження, переслідування, контроль, що  спричиняють невпевненість, нездатність захистити себе);

— економічне (позбавлення житла, їжі, одягу, коштів чи документів, перешкоджання в отриманні лікування, примушування до /заборона працювати чи навчатися).

Законом України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» встановлені спеціальні заходи, які застосовуються до кривдника. Мова йде про терміновий заборонний та обмежувальний приписи.

Якого покарання слід очікувати тим, хто вчиняє домашнє насильство?

Стосовно кривдника може бути винесено терміновий заборонний припис, який зобов’язує залишити місце проживання (перебування) постраждалої особи терміном до 10 днів.

Інші можливі механізми захисту від домашнього насильства – обмежувальний припис, взяття на профілактичний облік та проведення профілактичної роботи, а також направлення для проходження програми для кривдників. Ці заходи забороняють кривдникові мешкати з постраждалою особою в одному приміщенні та будь-яким чином взаємодіяти з нею на термін до 6 місяців.

Якщо дії правопорушника будуть кваліфіковані як адміністративне правопорушення, то йому на перший раз загрожує штраф від 170  340 грн, громадські роботи від 30 до 40 годин або ж адміністративний арешт на строк до 7 діб. У разі вчинення тих самих дій протягом року штраф може сягнути 680 грн, тривалість громадських робіт збільшена до 60 годин, а адміністративний арешт становитиме вже 15 діб.

Також за домашнє насильство передбачена кримінальна відповідальність. У цьому випадку санкції значно суворіші, з тюремним ув’язненням. Зокрема, особі може бути присуджено громадські роботи на строк від 150 до 240 годин, арешт на строк до 6 місяців, обмеження волі на строк до 5 років або позбавлення волі на строк до 2 років.

Куди звертатися громадянам, що мешкають на території

Кілійської міської територіальної громади та постраждали від домашнього насильства?

• Кілійський ВП Ізмаїльського відділу поліції ГУНП України в Одеській області, тел.   102 або  (04843) 4-22-60;
  • Відділ соціального захисту населення управління з питань соціального захисту населення та охорони здоров’я виконавчого комітету Кілійської міської ради: м. Кілія, вул. Миру, буд. 44, каб. 18, тел. (04843)4-00-61;
  • Комунальна установа «Центр надання соціальних послуг»  Кілійської міської ради, мобільна бригада соціально-психологічної допомоги особам, які постраждали від домашнього насильства та насильства за ознакою статі: м. Кілія, вул. Миру, буд. 63, тел. (04843) 4-00-09;
  • Кілійське бюро правової допомоги Ізмаїльського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги: м. Кілія, вул. Миру, буд. 77, тел. (04843) 4-40-88;
  • КНП «Кілійський районний центр первинної медико-санітарної допомоги» Кілійської міської ради (04843)4-01-92;
  • КНП «Кілійська багатопрофільна лікарня» Кілійської міської ради (04843)4-14-75.

Якщо має місце насильство над дітьми,

варто звертатись до служб, які безпосередньо цим займаються:

• Служба у справах дітей  Кілійської міської ради: м. Кілія, вул. Миру, буд. 44, каб. 22, тел. (04843) 4-00-57;
  • Ювенальна превенція сектору превенції Кілійського ВП Ізмаїльського відділу ГУ в Одеській області: м. Кілія, вул. Миру, буд. 60, тел. (04843) 4-22-60.

Телефони «гарячих ліній»

за якими Ви можете отримати екстрену

психологічну та інформаційну консультацію:

• Українська національна довідкова безкоштовна лінія з питань міграції та протидії торгівлі людьми: тел. 527 та 0800-505-501;
  • Національна гаряча лінія з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінації: тел. 0800-500-335;

або 116, 123 (короткий номер мобільного). Лінія працює ЦІЛОДОБОВО.

• Контакт-центр системи безоплатної правової допомоги: ЦІЛОДОБОВО та безкоштовно в межах всієї України, тел. 0 800 213 103

Якщо Ви стали свідком домашнього насильства щодо своїх близьких, рідних, знайомих, звертайтеся до поліції! Ваша небайдужість може врятувати чиєсь життя. Разом зробимо Україну вільною від насильства!

Стаття підготовлена відділом соціального захисту населення управління з питань соціального захисту  населення та охорони здоров’я виконавчого комітету Кілійської міської ради.