ГЕНДЕРНА РІВНІСТЬ: ЩО ЦЕ І ЯК ЦЬОГО ДОСЯГТИ?
Відділ соціального захисту населення виконавчого комітету Кілійської міської ради інформує.
- Усі говорять про те, що для України важливо досягти гендерної рівності. Що це таке?
Гендерна рівність— це підхід, у основі якого рівні права для представників різних статей, тобто, для чоловіків та жінок.
- Про які саме права йдеться?
Йдеться про різні сфери життя: сімейні, трудові, правові відносини, міжособистісні стосунки між людьми.
- А що заважає жінкам і чоловікам у рівнозначній реалізації цих прав?
Часто на заваді цьому стають так звані соціальні бар’єри: усталені уявлення про соціальні ролі чоловіка та жінки у суспільстві, страх осуду, гендерні стереотипи тощо.
4. І в чому проявляється гендерна нерівність?
Нерівний підхід до чоловіків та жінок, які від початку знаходяться у однакових умовах, називають гендерною дискримінацією. Так, наприклад, одна з найбільш розповсюджених проблем у робочій сфері — нерівна оплата праці. Часто чоловікам платять більше, ніж жінкам на аналогічних посадах із аналогічним досвідом на навичками. На керівні посади також нерідко обирають саме чоловіків. Фактично, жінку обмежують у можливостях кар’єрного розвитку тільки тому, що вона — жінка, не зважаючи на її професійні досягнення, уміння та здобутки. Для такого явища навіть існує спеціальний термін — скляна стеля.
У сфері сімейних стосунків гендерна нерівність зазвичай проявляється у нерівному розподілі обов’язків між чоловіком та дружиною. Йдеться про популярний стереотип, нібито вся хатня робота — прибирання, готування їжі, прання — це виключно жіноча робота. Чоловік, у свою чергу, за цією концепцією, має забезпечувати родину фінансово та бути “головним у сім’ї”.
5. Що вже зробили для того, аби змінити ситуацію?
У січні 2019 року набув чинності Закон України «Про протидію домашньому насильству». Це важливий аспект у боротьбі з гендерною нерівністю, адже, за даними ООН, 90% постраждалих від домашнього насильства — це жінки. Саме тому для позначення цієї проблеми також використовують термін гендерно зумовлене насильство.
Варто розуміти, що насильство — це не лише побиття або згвалтування. Це також фінансовий контроль, тобто, контроль витрат та прибутків, також — психологічний тиск, словесні приниження.
6. Що ще треба зробити, аби подолати гендерну нерівність в Україні?
Один із популярних стереотипів щодо декретної відпустки по догляду за дитиною обов’язково має іти жінка, адже, якщо керуватися суспільними стереотипами, виховання дітей — справа суто жіноча. Чоловіки часто гребують такими обов’язками — через суспільні упередження. Аби побороти ці стереотипи, наразі прийнятий законопроект, який надає рівні права для чоловіків та жінок у отриманні декретної відпустки по догляду за дитиною.
Ще один важливий крок — це ратифікація Стамбульської конвенції, що, зокрема, розширить можливості протидії гендерно зумовленому насильству. Україна підписала цей документ ще у 2011 році, проте досі не ратифікувала.
Суспільні стереотипи нерідко виникають через брак інформації, тому важливо змінювати це через впровадження медійних кампаній, інформаційно-просвітницької діяльності тощо, аби змінити загальні уявлення про гендерні ролі та розподіл обов’язків між чоловіками та жінками в Україні.
Якими законодавчими актами забезпечується ґендерна рівність
громадян в Україні?
- Конституція України;
- Закон України «Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків»;
- Закон України «Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні»;
- «Про запобігання та протидію домашньому насильству»;
- «Про протидію торгівлі людьми».
Шановні громадяни Кілійської міської територіальної громади
Ізмаїльського району Одеської області!
У разі виникнення випадків гендерної дискримінації, для отримання всебічної допомоги, ви можете звертатись:
- До Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини за адресою: вул. Інститутська, буд. 21/8, м. Київ, 01008; на електронну пошту: hotline@ombudsman.gov.ua;
- На Національну «гарячу» лінію із попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінації – 0 800 500 335 безкоштовно зі стаціонарних телефонів) або 116 123 (безкоштовно з мобільних телефонів) ЦІЛОДОБОВО;
- До відділу поліції за телефоном «102», безкоштовна телефонна «гаряча лінія» Національної поліції України 0-800-50-0202 (щоденно, з 08:00 до 20:00).
Офіційний сайт Національної поліції : https://www.npu.gov.ua/konataktu.html;
- До Кілійського бюро правової допомоги Ізмаїльського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, м. Кілія, вул. Миру, буд. 77;
- До відділу соціального захисту населення виконавчого комітету Кілійської міської ради: м. Кілія, вул. Миру, буд.44, каб. 18, тел. (04843) 40061 ( понеділок-четвер з 8.00 до 17.00, п’ятниця з 8.00 до 15.45);
- До комунальної установи «Центр надання соціальних послуг» Кілійської міської ради: м. Кілія, вул. Миру, буд. 63, тел. (04843) 4-00-09 (понеділок-четвер з 8.00 до 17.00, п’ятниця з 8.00 до 15.45);
- До Служби у справах дітей Кілійської міської ради: м. Кілія, вул. Миру, буд. 44, каб. 22, тел. (04843) 4-00-57 (понеділок-четвер з 8.00 до 17.00, п’ятниця з 8.00 до 15.45).