Як захистити себе та рідних від COVID-19
COVID-19 – інфекційне захворювання, спричинене коронавірусом SARS-CoV-2.
COVID-19 вражає в основному дихальну систему, у важких випадках викликає важку пневмонію і може призвести до смерті пацієнта. Вірус передається крапельками секрету під час кашлю, чхання і розмови.
Ситуація з розповсюдженням коронавірусної інфекції COVID-19 потребує особливої уваги. Ризики розповсюдження цього штаму вірусу залишаються високими.
Щоб уберегти себе та своїх близьких, необхідно чітко дотримуватися відповідних рекомендацій. Не займайтеся самолікуванням і одразу звертайтеся до сімейного лікаря, якщо відчули симптоми захворювання.
Як визначити на початкових стадіях коронавірус?
1. На початковій стадії коронавірус має такі ж симптоми, що і інші гострі вірусні захворювання. Визначити можуть тільки спеціальні тести.
2. Найпоширенішими симптомами є головний біль, кашель, лихоманка та утруднення дихання, в деяких випадках - діарея або кон'юнктивіт.
3. Новий штам коронавірусу може викликати тяжку форму пневмонії. В цьому його небезпека.
4 Важливо! Вчасне діагностування. Так як за симптоматикою коронавірус нічим не відрізняється від інших вірусних хвороб, то важливо відразу звернутись до лікаря.
Що треба робити якщо є симптоми?
- Залишайтеся вдома.
- Подзвоніть своєму сімейному лікарю.
- Опишіть йому симптоми. Розкажіть про те, чи були ви в контакті з людьми, які потенційно можуть бути інфіковані.
- Виконуйте інструкції свого лікаря.
- У невідкладних станах — температура вище 38, яка не збивається, та ускладнене дихання — терміново викликайте «швидку» за номером 103.
Хто є групою ризику?
1. Перебіг хвороби залежить від імунітету людини. Вразливою групою є люди похилого віку та люди із хронічними хворобами і слабким імунітетом, вони більш схильні до розвитку важких захворювань. Також після фіксації випадків коронавірусу вразливою групою є медичні працівники.
2. Контактна особа при випадку COVID-19 – особа, яка наразі не має симптомів, але яка контактувала, або ймовірно контактувала із особою, хворою на COVID-19.
3. Особи, які мали прямий фізичний контакт з хворим на COVID-19 (наприклад, через рукостискання)
4. Особи, що мали незахищений прямий контакт із інфекційними виділеннями (наприклад через кашель, торкання використаних паперових хустинок голими руками тощо)
5. Особи, які контактували особисто з хворими на COVID-19 на відстані до 2 метрів та більше 15 хвилин
Рекомендації як убезпечити себе від зараження:
1. Ретельно і часто мийте руки з милом чи обробляйте їх антисептиком.
Миття рук з милом:
- тривалість процедури — 20–40 с;
- вода має бути теплою (комфортної температури), а не холодною чи гарячою;
- обов’язкова процедура після приходу з вулиці,перед прийомом їжі, після відвідування туалету, якщо відсутній антисептик для рук;
Обробка рук спиртовмісним антисептиком:
- спиртовмісний антисептик для рук — розчин із вмістом спирту 60–80% або із 2% хлоргексидину (інші засоби, що реалізують як «антисептик для рук», наприкладнастій ромашки або розчини із 40% вмістом спирту, не є такими);
- антисептик має покривати всю поверхню шкіри рук;
- тривалість обробки — близько 30 с;
- обов’язкова процедура в разі будь-яких контактів із (потенційно) забрудненимиоб’єктами;
- у разі частого користування антисептиком застосовуйте крем для рук, щоб уникнути підсушування та утворення тріщин шкіри.
2. Провітрюйте та зволожуйте приміщення.
3. Ведіть здоровий спосіб життя.
2. Уникайте скупчення людей.
3. Якщо ви захворіли, залишайтеся вдома і зверніться до лікаря.
4. Використовуйте захисну маску. Використовуйте маску правильно:
Вакцинація — це єдиний ефективний спосіб захистити себе від коронавірусної хвороби.
Алгоритм дій пацієнта на вакцинацію від COVID-19
Бажаючим вакцинуватися необхідно повідомити наступну інформацію: ПІБ, дата народження ,адреса, місце роботи, телефон, скориставшись одним із чотирьох варіантів реєстрації:
1. Зателефонувати сімейному лікарю та повідомити про наміри вакцинуватися;
2. Звернутися в реєстратуру амбулаторії сімейної медицини для запису на вакцинацію за адресою: м. Кілія, вул. Перемоги, 67;
3. Зателефонувати до КНП «Кілійський центр ПМСД» Кілійської міської ради за тел.: (04843) 4-34-68, (068) 954-96-74;
4. Здійснити електронний запис на вакцинацію через Портал «Дія» та через Національний контакт-центр МОЗ за телефоном 0 800 60 20 19.
Вакцинація безкоштовна – як для задекларованих так і для не задекларованих мешканців Кілійській міській територіальній громаді Ізмаїльського району Одеської області.