A A A K K K
для людей із порушенням зору
Кілійська громада
Одеська область, Ізмаїльський район

Відділ соціального захисту населення виконавчого комітету Кілійської міської ради інформує. Як упоратися з психологічною травмою через війну Поради психотерапевта

Дата: 01.09.2022 15:07
Кількість переглядів: 141

Фото без опису

Під час війни багато українців отримали психологічні травми, з якими потрібно жити далі. Адже в умовах повномаштабної війни психіка багатьох українців неабияк постраждала, чимало громадян стали свідками жахливих вбивств, людських страждань та болю. Мільйонам людей довелось покинути рідні домівки на невизначений термін та тікати в невідомість. У такі непрості часи особливо важливо приділяти увагу своєму моральному стану аби не закопувати себе в яму негативу з кожним днем.

Ділимося порадами із нової книги психотерапевта Бессела ван дер Колка "Тіло веде лік. Як залишити психотравми в минулому", які допоможуть зробити крок назустріч нормальному життю:

1. Поверніться до теперішнього

У разі травми найважче – залишити минуле в минулому. Тому, коли відчуваєте, що вас засмоктують травматичні спогади, повертайтеся до теперішнього: відчуйте стілець, на якому сидите, назвіть час доби або колір сорочки, яку надягли сьогодні вранці. 

Заздалегідь визначте внутрішній "острівець безпеки" – частину тіла, яка допоможе вам швидко "заземлитися". Це можуть бути, наприклад, руки. Підійміть їх, опустіть, доторкніться рукою до руки, зігніть пальці. Відокремте себе від травми.

2. Зіставте емоції з поведінковими реакціями

Туман в голові, клубок у горлі, защемило в серці – типові реакції посттравматичного стресового розладу. Тому що мозок, розум і всі системи організму працюють співзвучно. 

Під час флешбеків фіксуйте увагу на своїх почуттях і поведінкових реакціях тіла у зв’язці: "що я відчуваю" і "як на ці відчуття реагує моє тіло?" 

Не можна врегулювати емоції без відстеження й усвідомлення реакцій, які вони викликають. Бо світ стає безпечним, коли нам безпечно у власному тілі.

3. Дозвольте своїм думкам бути

Неправильно вважати свої думки безглуздими, намагатися їх виправити чи протиставити реальним фактам. "Я винна, тому що в мене був спокусливий вигляд", "Іншим хлопцям зовсім не було страшно – це справжні чоловіки" – рештки травматичної події, які виникають через багаторазове програвання травматичної ситуації. 

Зовнішній вигляд, рівень сміливості, особливості характеру не дозволяють людям посягати на ваше життя та безпеку. Назвіть винуватця того, що сталося. І ні, це не ви.

4. Припиніть вважати себе поганою людиною

Істерики, "безпідставна" роздратованість, спалахи агресії, замкнутість – симптоми травматичного стресу, які не характеризують вас як погану людину. 

Так ваша психіка реагує на подразники під впливом стресових гормонів і миттєвого запуску тривожних систем організму. Не гнівайтеся на себе за нестриманість чи замкнутість. Реагуйте, як умієте, поступово повертаючи собі саморегуляцію.

5. Оберіть зручний спосіб спілкування з людьми та собою

Психотравма змушує нас обривати зв’язки із зовнішнім світом або зводити свої соціальні взаємодії до поверхневих розмов. Однак, самоізоляція не допомагає позбутися від нав’язливих думок, флешбеків, відчуття непотрібності та сенсорного перенавантаження. Їжа, алкоголь, виснажливі види спорту приглушують звуки, емоції та внутрішній голос на дуже короткий проміжок часу і не розв'язують проблему.

Відсутність довіри до людей і нездатність висловити словами свої відчуття – основні причини самоізоляції. 

Якщо вам складно порозумітися з тими, хто вас оточує, за допомогою мовлення, оберіть інші види спілкування. Це можуть бути живопис, музика, танці. А щоб порозумітися з собою, почніть вести щоденник. Занотовуйте в нього думки, переживання, спостереження –  папір стерпить все.

Поки ваша мапа світу будується навколо травми, ви шукатимете коротких шляхів до забуття. Нові можливості лякатимуть ймовірними провалами, спілкування з новими людьми – ймовірними непорозуміннями. Та якщо заручитися підтримкою рідних, можливості стануть цікавими пригодами, а спілкування з людьми — джерелом радості та спокою.

Посилання на матеріал: книга психотерапевта Бессела ван дер Колка "Тіло веде лік. Як залишити психотравми в минулому"

Фото без опису

 

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь