Щодо профілактики та недопущення сказу
Сказ - небезпечна хвороба, яка вражає нервову систему тварин. Сказ вкрай заразний і передається як тварині, так і людині.
Як передається сказ?
Шляхи передачі сказу можуть бути різними - залежить від того, до кого передається хвороба.
Передача від тварини до тварини
Передача відбувається, коли тварина, вже заражена вірусом, передає його іншій тварині через укуси або слизові мембрани, наприклад, через слину.
Передача від тварини до людини (зооноз)
Людина може заразитися сказом від зараженої тварини, якщо потрапляє в контакт з інфікованою слиною або тканинами тварини через укуси, подряпини або інші пошкодження шкіри. Передачу сказу від тварини до людини можна запобігти терміновою медичною допомогою, якщо виникла підозра на контакт з інфікованою твариною.
Симптоматика захворювання у тварин
Після зараження вірус починає впливати на центральну нервову систему тварини, що призводить до характерних симптомів. Розвиток симптомів може займати від кількох днів до кількох місяців і навіть років.
Загалом є три основні форми захворювання.
-
Буйна (агресивна), яка поділяється на 3 стадії:
-
продромальна. Триває не більше 3-х днів. У цей час вихованець уникає товариства людей, ховається. Але може і навпаки - всюди переслідувати господаря, облизувати;
-
маніакальна. Терміни також у межах трьох днів. Тварина стає агресивною по відношенню до тварин і людей;
-
паралітична. Триває близько тижня. Собака практично не може ковтати, його кінцівки паралізує. Кома і загибель.
-
Тиха (паралітична) У цій формі нехарактерна агресія і утруднене ковтання. Кінцівки паралізовані, а вихованець занадто ласкавий. Під час ходьби собака похитується, рясно тече слина. Ще один характерний симптом: собака може спробувати ковтати неїстівні речі.
-
Атипова -ця форма сказу протікає практично безсимптомно
Типові симптоми сказу у собак:
-
Зміна поведінки.
-
Нервові розлади.
-
Зміни в слиновиділенні.
-
Фізіологічні симптоми.
При появі хоча б кількох симптомів рекомендовано показати собаку ветеринарному лікарю.
Для профілактики сказу необхідно:
-
регулярно вакцинувати свійських тварин;
-
уникати контактів із потенційно небезпечними тваринами.
Симптоми сказу у людини
У людини інкубаційний період сказу, як правило, триває 1–3 місяці, але може варіюватися від одного тижня до року, залежно від низки факторів:
-
місця, кількості й глибини укусів (найнебезпечніші укуси в обличчя та голову загалом);
-
кількості й активності вірусу, що потрапив у рану;
-
віку постраждалого (діти вразливіші за дорослих).
Початкові симптоми сказу – підвищення температури та біль, а також незвичні або незрозумілі відчуття поколювання, пощипування чи печіння у місці пошкодження. Після появи симптомів захворювання практично завжди закінчується летально. У процесі поширення вірусу центральною нервовою системою розвивається прогресивне смертельне запалення головного і спинного мозку.
Є дві форми цього захворювання: активний і паралітичний сказ.
Для людей з активним сказом характерні гіперактивність, гідрофобія (боязнь води) та інколи аерофобія (боязнь протягів або свіжого повітря). Смерть настає за кілька днів у результаті кардіореспіраторної зупинки.
На паралітичний сказ припадає близько 30% усіх випадків захворювання у людей. Ця форма сказу триває довше за попередню із легшим перебігом. М’язи поступово паралізуються, починаючи з місця укусу чи подряпини. Повільно розвивається кома, і настає смерть.
Лікування сказу
У разі інфікування людини показані негайна госпіталізація і введення антирабічної вакцини. Таких щеплень має бути шість: у день звернення до лікаря (0-й день), а потім на 3-й, 7-й, 14-й, 30-й і 90-й дні. Антирабічна вакцина запобігає виникненню захворювання у 96–99% випадків.
Перша медична допомога після укусу
Якщо вас укусила тварина негайно зверніться до лікаря!
Коли лікар недоступний, ретельно промийте рану протягом щонайменше 15 хвилин мильною водою, мийними засобами, дезінфектантами для обробки ран у хірургічній практиці або іншими засобами (70%-м спиртом або 5%-м розчином йоду), що нейтралізують вірус.
Після цього неодмінно зверніться по медичну допомогу.
Обов’язковому щепленню підлягають люди:
- яких покусали скажені чи підозрілі на сказ тварини безпосередньо або через одяг навіть за найменших ушкоджень шкіри;
- покусані будь-якими дикими тваринами (навіть без підозри на сказ);
- подряпані підозрілими на сказ тваринами або в разі забризкування подряпин слиною таких тварин, потрапляння її на слизові оболонки;
- які зазнали будь-якого мікроушкодження шкіри під час роботи з хворими на сказ тваринами, патологічним матеріалом або транспортування трупів тварин для дослідження.
Курс профілактичної імунізації призначають людям, які професійно пов’язані з ризиком зараження сказом.
Чим раніше ви засвоїте те, що сказ невиліковний, тим серйозніше поставитеся до необхідності вакцинації свого вихованця. Прийти до ветеринарної клініки і зробити один безкоштовний укол - це захистити себе, собаку, оточуючих тварин і людей від небезпечних наслідків підступного вірусу.
Будьте відповідальні за тих, кого приручили. Бережіть себе та своє здоров’я!