Кілійська громада
Одеська область, Ізмаїльський район

ДЕНЬ ВИШИВАНКИ – ДАТА, ІСТОРІЯ ТА ТРАДИЦІЇ

Дата: 16.05.2024 08:00
Кількість переглядів: 60

Фото без опису

Ідею свята у 2006 році запропонувала студентка факультету історії, політології та міжнародних відносин Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича – Леся Воронюк. Спочатку акцію підтримали кілька десятків студентів і викладачів університету, але в подальшому свято вийшло на всеукраїнський рівень, до нього приєдналася по всьому світу українська діаспора, а також, всі охочі підтримати Україну. В 60  країнах світу кожний рік відзначають це свято.

Вишиванка — це символ здоров’я та краси, щасливої долі й родової пам’яті, порядності й чесності, любові та святковості; крім того, вишиванка – це ще й оберіг, який служив захистом для володаря від усяких бід, війни і нечистої сили.

Вишиванка, як вид мистецтва  була відома в дохристиянський період, та передавалася від покоління до покоління, як код племені, народу, нації. Ще в епоху пізнього неоліту в племенах трипільської культури одяг був оздоблений різними елементами, орнаментами. Скіфи – прародителі вишивки. Святковий костюм скіфів був щедро орнаментований золотими нашивками із зображеннями грифонів, левів, оленів, різноманітною аплікацією з кольорової шкіри, декоративними швами. Візерунок у вигляді смуг геометричного орнаменту розміщувався на краях коміра, подолу, рукавів, посередині спинки вбрання. Кожен символ мав певне значення – силу, витривалість, мудрість, сонце, любов, вірність тощо.

Нині вишиванки вже не мають такого містичного, сакрального значення, проте не стали менш актуальними та цікавими. До речі, до сьогодні багато символічних значень візерунків ще не є до кінця розтлумаченими.

Українці завжди вирізнялися серед інших народів Європи. Наш національний одяг, подібно до мови, культури й традицій – це один із основних видів ідентифікації себе серед загалу чужинців, як на Батьківщині, так і за кордоном. Український народ крізь віки плекав любов до вишиванки та зберіг традиції вишивання одягу. Сьогодні вишивка почала повертати свою загальнонародність та стала кодом нації.

Вишиванка сприяє єдності і культурному відродженню всього багатонаціонального українського народу. Українська вишиванка завжди була оберегом для тих, хто її носив. Її магічні властивості забезпечували символи, укладені в складних неповторних орнаментах, якими були вишиті унікальні сорочки. Щоб захистити від шкідливого впливу чистоту душі людини, орнаменти вишивали на грудях. Орнаменти на плечах чоловічих сорочок додавали чоловікам сили і берегли від ворогів.

У час війни проти українців важливо розуміти, що коли ми одягаємо вишиванку, то вбираємося не у звичайну сорочку, а в одяг сили. Його споконвічно носили наші предки – від трипільців  і русичів до упівців, від дисидентів – шістдесятників до воїнів-захисників двотисячних.

Сьогодні Україна святкує День вишиванки, свято, коли всі ми єднаємося у бойовому настрої  боротьби  проти росії. Бажаємо, щоб українська вишиванка щодня охороняла всіх нас та наших воїнів!  Перемога за нами! Слава Україні!

УКРАЇНСЬКІ ВІЗЕРУНКИ ТА ОРНАМЕНТИ НА ВИШИВАНЦІ

Українська вишита сорочка – це не просто елемент гардеробу, а й потужний оберіг. З давніх-давен слов’яни використовували льон і конопляне полотно, червоні і чорні нитки. Також мало значення і те, для кого шиється сорочка – для дівчинки, хлопчика, жінки або чоловіка, а може бути, для воїнів. Історики стверджують, що українці споконвіку вишивали такі сорочки, “зачаровуючи” їх на здоров’я, удачу або любов.

Під час створення вишиванки важливо враховувати значення орнаменту:

  • ромб – символ родючості, поліпшення добробуту сім’ї;
  • квадрат – баланс, гармонія, удача і порядок;
  • спіраль – циклічність часу, символ змін;
  • сварги (нагадують половину цифри 8) – сила духу;
  • восьмикутна зірка – символ возз’єднання чоловічого і жіночого, посилює інтуїцію;
  • хрест – захист від темних сил, гармонія і духовне просвітлення;
  • калина – безсмертя роду і довголіття сім’ї;
  • ромашка – символ кохання і юності;
  • маки – потужний захист від зла, наближення виконання бажань.

Згідно з повір’ями, чоловікам краще носити вишиванку з геометричним візерунками, а жінкам – із зображеннями рослин, трав і квітів.

 

За матеріалами  Українського центру культурних досліджень


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь