Неофіційні трудові відносини: негативні наслідки і для працівника, і для роботодавця
Трудовий договір займає особливе місце в трудовому праві. На його основі виникають трудові відносини працівника з роботодавцем. Кодекс законів про працю України (ст. 2) встановлює, що працівники реалізують право на працю шляхом укладення трудового договору про роботу на підприємстві, в установі, організації або з фізичною особою. При цьому вони вправі реалізувати свої здібності до продуктивної і творчої праці шляхом укладення трудового договору на одному або одночасно на декількох підприємствах, в установах, організаціях, якщо інше не передбачено законодавством, колективним договором або угодою сторін.
Метою укладення трудового договору є належне правове забезпечення домовленості роботодавця та майбутнього працівника з питань праці.
Правове визначення трудового договору міститься в ст. 21 КЗпП України, відповідно до якої трудовий договір – угода між працівником і роботодавцем (роботодавцем – фізичною особою), за якою працівник зобов’язується виконувати роботу, визначену цією угодою, а роботодавець (роботодавець – фізична особа) зобов’язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін.
Належним чином оформлені трудові відносини можуть вважатися лише ті, коли роботодавець уклав з працівником трудовий договір, офіційно повідомив про його працевлаштування державну податкову службу, офіційно і в повному розмірі виплачує заробітну плату, сплачує за працівника єдиний внесок на загальнообов’язкове соціальне страхування.
Статтею 265 Кодексу законів про працю України передбачена фінансова відповідальність за порушення законодавства про працю та у разі фактичного допуску працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту) розмір штрафу складає 10 мінімальних заробітних плат.
Відсутні належним чином оформлені трудові відносини несуть негативні наслідки як для працівника так і для роботодавця.
Працівник без офіційного оформлення на роботу позбавляє себе права на:
1. Гарантований державою мінімальний розмір заробітної плати.
2. Офіційної відпустки, відпустки по догляду за дитиною тощо.
3. Виплат у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю, у тому числі допомоги по вагітності та пологах.
4. Допомоги у разі настання нещасного випадку під час виробничого процесу.
5. Пенсійне забезпечення.
Негативний вплив на роботодавця
1. Збільшення ризику аудиту та штрафів за порушення трудового законодавства.
2. Погіршення репутації підприємства серед потенційних працівників.
3. Зменшення ефективності колективу через низьку мотивацію й конфлікти.
Робоча група з питань легалізації виплати заробітної плати та зайнятості населення на території Кілійської міської територіальної громади Ізмаїльського району Одеської області звертає увагу роботодавців громади, з повагою відноситись до своїх працівників, забезпечити їх права, соціальні гарантії та свободи закріплені Конституцією України та іншими законодавчими актами.