Заходи профілактики отруєння бджіл
Основні причини отруєння бджіл засобами захисту рослин:
-
Недотримання суб’єктами господарювання встановлених регламентів та санітарних норм і правил транспортування, зберігання, торгівлі та застосування засобів захисту рослин.
-
Неповідомлення або несвоєчасне повідомлення власників пасік про час, місце і характер майбутнього застосування засобів захисту рослин для відповідного реагування.
-
Надання неповної інформації про заплановане застосування засобів захисту рослин і необхідні обмеження.
-
Недостатнє забезпеченням пасік відповідним обладнанням для ізоляції вильоту бджіл з вулика або несвоєчасне вивезення бджолиних сімей у безпечне місце.
-
Неповідомлення власниками пасік місцевих державних адміністрацій або органів місцевого самоврядування про місце перебування пасіки під час кочівлі.
ОСНОВНІ ЗАХОДИ ПОПЕРЕДЖЕННЯ ОТРУЄННЯ БДЖІЛ:
- дотримання аграріями норм і правил транспортування, зберігання та застосування засобів захисту рослин.
- своєчасне інформування пасічників про заплановане застосування засобів захисту рослин.
- інформування органи місцевого самоврядування про місце перебування пасіки під час кочівлі.
Усі роботи із засобами захисту рослин слід проводити у вечірні та ранкові години в період відсутності льоту бджіл при мінімальних висхідних повітряних потоках за швидкості вітру до 4 м/с.
ЗАБОРОНЕНО:
- працювати без наявності допуску (посвідчення) на право роботи із зазначеними пестицидами і агрохімікатами;
- використовувати фальсифіковані пестициди і агрохімікати;
- проводити обробку квітучих медоносів і пилконосів під час масового льоту бджіл.
Власник пасіки:
-
Повинен мати ветеринарно-санітарний паспорт пасіки.
-
Здійснити реєстрацію пасіки в органах місцевого самоврядування.
-
Забезпечити своєчасне внесення до паспорта пасіки відомостей щодо процесів, які здійснюються на пасіці, та інформації про ветеринарно-санітарні заходи.
-
Своєчасно інформує органи самоврядування про перевезення (кочівлі) пасіки.
-
На період обробки повинен ізолювати бджіл у вуликах на термін передбачений обмеженнями в разі застосування засобів захисту рослин або вивезти пасіку в безпечне місце.
Власник пасіки, виявивши загибель бджіл, звертається до органу місцевого самоврядування. ОМС невідкладно повідомляють постійно діючу Комісію, яка проводить обстеження щодо встановлення факту отруєння бджіл. Склад Комісії затверджується рішенням органу місцевого самоврядування та оновлюється щороку до 01 березня.
З метою недопущення випадків отруєння бджіл під час обробки сільськогосподарських культур, сільгоспвиробники зобов’язані вживати заходи щодо дотримання вимог наказу Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 19 лютого 2021 року № 338 «Про деякі питання у сфері бджільництва».
Для мінімізації випадків отруєнь, підвищення врожайності, охорони навколишнього середовища та з метою профілактики отруєння бджіл, підвищення рівня обізнаності щодо вимог законодавства у сфері бджільництва, в тому числі застосування засобів захисту рослин, основних причин отруєння бджіл Міністерством аграрної політики та продовольства України була розроблена інфографіка:
Детальніше за посиланням https://drive.google.com/file/d/1xWSSz1-M8aIme09Oh6fFTy5LvXvYoL59/view?usp=sharing
З повагою, виконавчий комітет Кілійської міської ради!