Дата: 17.12.2021 09:41

На практиці непоодинокі випадки, коли власник об’єкта нерухомого майна, право власності на який вже зареєстроване в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (далі – Державний реєстр прав), тобто з 01.01.2013 року, у разі отримання дубліката документа, на підставі якого у нього виникло право власності (договору купівлі-продажу, дарування, міни, тощо) або втрати державного акта на право власності на земельну ділянку, свідоцтва про право власності на нерухоме майно, звертається до державного реєстратора з проханням внести відповідні зміни до Державного реєстру прав.

Причини цьому різні: від особистого бажання привести все у відповідність, до відмови нотаріуса посвідчувати правочин щодо відчуження об’єкта нерухомого майна.

Тому, слід зазначити, що відповідно до статті 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (далі – Закон) державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру прав.

Відповідно до частини 5 статті 12 Закону відомості про речові права, обтяження речових прав, внесені до Державного реєстру прав, вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою до моменту державної реєстрації припинення таких прав, обтяжень у порядку, передбаченому Законом.

Система державної реєстрації прав, запроваджена Законом з 1 січня 2013 року, передбачає виключно державну реєстрацію прав, а не державну реєстрацію правочинів чи інших документів, що посвідчують набуття права власності чи інших речових прав.

На сьогоднішній день, відповідно до частини 2 статті 4 Закону зміни до Державного реєстру прав вносяться у разі визначення часток у праві спільної власності чи їх зміни, зміни суб’єкта управління об’єктами державної власності, зміни правонабувача речового права, похідного від права власності, строку дії такого речового права, а також зміни обтяжувача, особи, в інтересах якої встановлено обтяження речових прав, чи зміни умов обтяження, при цьому дата та час державної реєстрації речових прав, обтяжень речових прав залишаються незмінними.

У разі коли під час проведення державної реєстрації прав державним реєстратором/ нотаріусом із поданих для такої реєстрації документів встановлено необхідність внесення змін до відомостей, що містяться в Державному реєстрі прав такі зміни вносяться одночасно з проведенням відповідної державної реєстрації прав.

Отже, якщо власник нерухомого майна втратив документи, що посвідчують право власності на нерухоме майно, але це право зареєстроване у Державному реєстрі прав, в такому випадку право власності підтверджується інформацією з Державного реєстру прав, без внесення відповідних відомостей до Державного реєстру прав щодо отриманого дублікату чи інформації про втрату документа.