Відділ реєстрації, зняття з реєстрації місця проживання осіб виконавчого комітету Кілійської міської ради інформує про зміни, які відбулися у сфері реєстрації місця проживання.

Дата: 24.12.2021 11:18
Кількість переглядів: 1905

01 грудня 2021 року набрав чинності Закон України № 1871-ІХ від 05.11.2021 року «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та  реєстрації місця проживання в Україні», спрямований  на спрощення процесу декларування/ реєстрації місця проживання та зняття з задекларованого/ зареєстрованого місця проживання.

В Законі використовується  нова термінологія, а попередні терміни вживаються в новому значенні:

-реєстрація місця проживання (перебування) особи - внесення за заявою про реєстрацію місця проживання (перебування), поданою особою в паперовій формі, до реєстру територіальної громади інформації про місце проживання (перебування) особи;

-житло - житловий будинок, квартира, інше жиле приміщення, в якому особа постійно або тимчасово проживає;

- витяг з реєстру територіальної громади - документ у паперовій або електронній формі, що підтверджує відомості про місце проживання (перебування) особи або інформацію про відсутність таких відомостей на дату та час формування витягу;

- вводиться поняття  декларування місця проживання особи - повідомлення особою органу реєстрації адреси свого місця проживання шляхом надання декларації про місце проживання в електронній формі з використанням Єдиного державного веб-порталу електронних послуг з подальшим внесенням такої інформації до реєстру територіальної громади. На  теперішній час послуга декларування місця проживання особи проходить масштабне бета-тестування на порталі Дія і  буде доступна онлайн після проходження тестування.

Законом передбачаються особливості реєстрації місця проживання (перебування)  окремих категорій громадян: бездомних та інших осіб, які не мають постійного місця проживання (перебування) (ст.13); дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування(ст.14);  осіб, які є здобувачами освіти(ст.15).

Звертаємо увагу на основні зміни у сфері реєстрації місця проживання осіб:

-декларування/реєстрація, зняття з задекларованого/ зареєстрованого місця проживання здійснюється без внесення до паспорта громадянина України відповідного штампу або внесення інформації до безконтактного електронного носія, що міститься у паспорті громадянина України у вигляді картки;

- власники житла зможуть зняти окремі категорії осіб (місце проживання яких було зареєстроване після 1 грудня 2021 року) з задекларованого місця проживання за заявою до органу реєстрації чи центру надання адміністративних послуг, а не як раніше – виключно за рішенням суду;

-місце проживання військовослужбовців  не може бути                            зареєстровано/задекларовано  за адресою  військової частини, де проходить службу військовослужбовець, оскільки військова частина не є житлом відповідно до його визначення в даному Законі.

Змінився розмір адміністративного збору: за  зняття, декларування/реєстрацію місця проживання у разі звернення особи протягом встановленого  Законом строку -1,5 відсотка прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року – на теперішній час - 34.05 грн., а з 01 січня 2022 р.-37.21грн.; 2,5 відсотка прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, за декларування місця проживання/реєстрацію місця проживання у разі звернення особи з порушенням встановленого Законом строку- 56.75 грн.; з 01 січня 2022 р.-62.02 грн.

Окрім цього, громадяни зможуть отримати послуги з нарахування пенсії, спеціалізованої та високоспеціалізованої медичної допомоги тощо за місцем звернення, а не за зареєстрованим місцем проживання, як це було раніше.

Згодом урядом буде затверджено новий порядок реєстрації місця проживання та прийнята відповідна Постанова Кабінету Міністрів України, а до того часу актуальною залишається Постанова Кабінету Міністрів України від 02 березня 2016 року № 207 «Про затвердження  Правил реєстрації місця проживання та Порядку передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру» в тих  положеннях, які не суперечать Закону України «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та  реєстрації місця проживання в Україні».