Сексуальне насильство під час війни: що робити та куди звернутися за допомогою. Відділ соціального захисту населення виконавчого комітету Кілійської міської ради інформує

Дата: 22.06.2022 15:30

Коли на початку повномасштабної війни в медіа почали з’являтися повідомлення про випадки зґвалтувань окупантами, в масштаб проблеми було складно повірити. Жінки та чоловіки, люди похилого віку, діти й навіть немовлята — свідчення очевидців та постраждалих показують, що ніхто не застрахований від ризику сексуального насильства. Адже сексуальне насильство внаслідок воєнних дій та збройного конфлікту  –  не просто кримінальний злочин, це порушення міжнародного гуманітарного права та прав людини (Конвенція про захист цивільного населення під час війни від 12 серпня 1949 року).

Як діяти якщо ви чи інша людина постраждала від сексуального насильства:

• Подбайте про безпеку:

Залиште місце злочину, забезпечте собі фізичну та психологічну безпеку, наскільки це можливо.

• Зверніться за медичною допомогою:

Зверніться за медичною допомогою для фіксації тілесних пошкоджень і стану здоров’я до закладів охорони здоров’я (пункту невідкладної медичної допомоги).

Важливо не приймати душ чи ванну, не чистити зуби тощо до проведення судово-медичної експертизи або огляду лікарів. Відповідно до законодавства заклади охорони здоров’я зобов’язані проводити медичне обстеження постраждалих від сексуального насильства осіб, які до них звернулися та документувати його результати.  Необхідно вимагати від лікарів та обов’язково зберігати оригінали медичних довідок, висновки судово-медичних експертиз, рецепти, направлення, рекомендації тощо. Також, на вимогу постраждалої особи надається необхідна інформація про медичну допомогу у вигляді довідки              № 028/о або № 027/о.

• Повідомте про злочин органи влади:
  1. Національну поліцію України за номером 102 або 0 800 500 202 (кол-центр поліції). При зверненні до поліції важливо переконатися, що звернення до правоохоронних органів зареєстровано (інформація внесена в Єдиному реєстрі досудових розслідувань та відкрито кримінальне провадження).
  2. Прокуратуру за місцем перебування.
  3. Військову адміністрацію за місцем вчинення злочину або за місцем перебування.
  • Якщо ви знаходитеся на тимчасово окупованій території:

Якщо ви не маєте змоги звернутися до уповноважених органів влади України, потрібно повідомити про злочин:

1. Офіс Генерального прокурора  (лінія щодо злочинів, вчинених в умовах збройного конфлікту: +38 096 755-02-40 (Viber, WhatsApp, Telegram, Signal); електронну пошта: conflict2022.ua@gmail.com). У разі направлення інформації за допомогою електронної пошти необхідно зазначати свої ПІБ та засоби зв’язку.
  2. Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини

(+38 044 253-75-89 або 0800 501 720 або на пошту: hotline@ombudsman.gov.ua)

1. Максимально задокументуйте злочин.
  2. За можливості проведіть фото/відео фіксацію та зафіксуйте можливих свідків.
  3. Зберігайте фото-, відеозаписи, одяг, який був на постраждалій особі. Одяг може містити сліди злочину.
  • Зафіксуйте інформацію щодо вчиненого кримінального правопорушення:
  • Обставини злочину з детальним описом (обов’язково занотувати найважливіші обставини події, оскільки розслідування міжнародних злочинів триває довго і деякі деталі можна забути);
  • місце злочину (конкретна адреса або позначка на карті);
  • дату та час вчинення злочину;
  • ПІБ, дата народження, контактні дані постраждалої особи;
  • інформацію про свідків злочину (ПІБ, дата народження, контактні дані);
  • детальну інформацію про особу/осіб, які вчинили злочин (кількість злочинців, якщо відомо – імена та посади, в якій уніформі вони були, чи мали при собі зброю та яку, транспортні засоби, про що розмовляли між собою, з керівництвом та що саме казали, які відносини були між злочинцями – чи це були рядові солдати або їх керівництво, чи згадували при вас ранги, імена один одного тощо);
  • інформацію про інші випадки таких злочинів у даній місцевості;
  • завдану шкоду (матеріального, морального, психологічного характеру).
  • Як отримати психологічну та юридичну допомогу:

Особи, які постраждали від сексуального насильства під час воєнних дій чи збройного конфлікту, мають право на безоплатне отримання медичної, соціальної та психологічної допомоги, інших соціальних послуг, безоплатну правову допомогу.

• Як отримати правову допомогу:

Система безоплатної правової допомоги  постраждалим надає безоплатну вторинну правову допомогу постраждалим від сексуального насильства під час війни, як-от:

• Консультації та роз’яснення з правових питань;
  • Допомогу в написанні заяв та скарг (зокрема, заяви до поліції про вчинення злочину);
  • Представництво у кримінальних провадженнях про вчинення злочину;
  • Допомогу у передачі інформації щодо фактів вчинення сексуального насильства до Міжнародного кримінального суду;
  • та інші послуги.
  • Щоб отримати правову допомогу:
  • Зателефонуйте: 0 800 213 103 контактний центр системи безоплатної правової допомоги.
  • Також по правову допомогу можна звернутися до таких організацій:
  • Асоціація жінок-юристок «Юрфем»: +38 (068) 145 55 90 (з понеділка по п’ятницю з 9 до 18 години).
  • Правозахисна ініціатива Євромайдан SOS: телеграм @ESOSdoc aбо пошта evromaidansos@gmail.com.
  • Як отримати психологічну допомогу:

Організації, до яких можна звернутися за отриманням психологічної допомоги:

• Національна гаряча лінія із запобігання домашньому насильству: 0800 500 335 або 116 123.
  • Громадська організація “Форпост” – психологічна допомога та консультації лікарів психіатрів: +38 (096) 839 76 17 або на цьому ж номері телеграм: @forpostcenter.
  • Проект «Розірви коло»: 8 0800 500 335.
  • Психологічна допомога «Розкажи мені»: tellmecomua@gmail.com.

Гіперпосилання на матеріал: Безоплатна правова допомога юридична консультація