Домашнє насильство крізь призму війни.        Пробація в дії. Консультування правозахисниками суб’єктів пробації.

Дата: 05.04.2023 14:37

Повномасштабна війна, яка триває в Україні, не зупиняє вчинення правопорушень, які були поширеними в нашій державі й раніше. Домашнє насильство є одним із тих явищ, яке у період війни може лише загострюватися і при цьому залишатися невидимим.

Чи вплинула війна на звернення постраждалих від домашнього насильства по допомогу? З якими додатковими викликами зіштовхуються  постраждалі від домашнього насильства на шляху отримання допомоги в умовах війни? Які існують тенденції вчинення домашнього насильства в сьогоднішніх реаліях життя? За даними дослідження Аналітичного центру ЮрФем, чоловіки надалі найчастіше вчиняють домашнє насильство щодо жінок. Так, у 2156 проаналізованих справах виявлено, що чоловіки у 52% виступали кривдниками щодо дружини/співмешканки. У 20% справ син є кривдником, в 11% кривдниками виступали особи, соціальна роль яких брат, свекор, зять, чоловік доньки тощо.  Жінки виступають кривдницями лише в 6% справ. Отже, домашнє насильство в умовах війни в України не зникло, не стало менш важливим, а пов’язані з цим проблеми залишилися такі ж, які були і в мирний час. Війна не скасовує домашнє насильство, а навпаки загострює ситуацію. Традиційно домашнє насильство зачіпає вразливі групи населення, які, поміж іншого, обтяжені вирішенням інших проблем, що виникли через збройний конфлікт в державі. Втім, попри війну, державні органи та установи повинні докласти максимальних зусиль аби факти домашнього насильства не замовчувалися, а постраждалі були видимі, зверталися по допомогу та отримували належний захист своїх прав. Саме тому Ізмаїльський районний відділ №2 з питань пробації постійно та плідно співпрацює з  відділом Кілійського бюро правової допомоги Ізмаїльського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги. Так, в ході чергової зустрічі  головний спеціаліст центру (юрист)  Вячеслав Коваленко роз`яснив присутнім клієнтам пробації про законні шляхи вирішення різноманітних життєвих проблем та відповідальність перед Законом за вчинення домашнього насильства, надав правові консультації за вищезазначеною темою. З метою розширення доступу  засуджених до безоплатної правової допомоги підобліковим відділу з питань пробації були вручені інформаційні буклети для того, щоб вони знали, діяли та мали змогу захищати свої права.