UNITED24 (United24) – рік.

Дата: 05.05.2023 12:30

Ми задумували фандрейзингову платформу як таку, що об'єднає довкола допомоги Україні весь світ. І це вдалося.

Через UNITED24 нашу країну підтримують мільйони людей у понад сотні країн. За кошти, акумульовані через платформу, профільні міністерства придбали 176 машин швидкої допомоги, а також сотні одиниць медичного обладнання та амуніції для українських захисників, першу в Україні машину для розмінування, законтрактували понад 3839 БПЛА/комплексів БПЛА, відбудували 11 мостів на деокупованих Миколаївщині й Херсонщині та започаткували перший у світі флот морських дронів.

Дякую всім донорам платформи, внески яких рятують життя, повертають життя, захищають життя і наближають перемогу України!

It’s UNITED24's (United24) anniversary.

We conceived of the fundraising platform as one that would unite the whole world around helping Ukraine. And we have succeeded.

Millions of people in more than a hundred countries support our country through UNITED24. For the funds raised through the platform, the relevant ministries purchased 176 ambulances, as well as hundreds of pieces of medical equipment and ammunition for Ukrainian defenders, the first demining machine in Ukraine, contracted more than 3,839 UAVs/UAV systems, rebuilt 11 bridges in the de-occupied Mykolaiv and Kherson regions, and launched the world's first naval fleet of drones.

I am grateful to all the donors of the platform whose contributions save lives, return lives, protect lives and bring Ukraine's victory closer!