Дата: 01.12.2023 09:25

07 листопада 2023 року набув чинності наказ Міністерства юстиції України від 13 вересня 2023 року № 3258/5 «Про затвердження Порядку притягнення до відповідальності та порядку визначення розмірів штрафів за порушення у сфері державної реєстрації юридичних осіб» (далі – Порядок).

Даний Порядок визначає процедуру притягнення юридичної особи, юридичної особи – резидента / фізичної особи – резидента, яка є засновником (учасником) юридичної особи та/або здійснює вирішальний вплив на її діяльність, до відповідальності та накладення штрафів за порушення у сфері державної реєстрації юридичних осіб, встановлених абзацами другим – четвертим частини четвертої статті 35 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань» (далі – порушення), а саме за:

внесення особами, уповноваженими на вчинення дій, спрямованих на державну реєстрацію створення юридичної особи або зміну учасників юридичної особи, до документів, що подаються для такої державної реєстрації, завідомо неправдивих відомостей про кінцевого бенефіціарного власника юридичної особи або про його відсутність тягнуть за собою накладення штрафу на таку юридичну особу у розмірі від однієї тисячі до двадцяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;

неподання або несвоєчасне подання особами, уповноваженими діяти від імені юридичної особи, державному реєстратору інформації про кінцевого бенефіціарного власника юридичної особи або про його відсутність тягне за собою накладення штрафу на таку юридичну особу в розмірі від однієї тисячі до двадцяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;

ненадання юридичними особами - резидентами, які є засновниками (учасниками) юридичних осіб, та фізичними особами - резидентами, які є засновниками (учасниками) юридичних осіб та/або здійснюють вирішальний вплив на їхню діяльність, на запит юридичних осіб інформації, необхідної для подання юридичною особою для внесення або актуалізації в Єдиному державному реєстрі інформації про кінцевого бенефіціарного власника та структуру власності юридичної особи, тягнуть за собою накладення штрафу на таку юридичну або фізичну особу - резидента в розмірі від однієї тисячі до двадцяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Посадові особи Міністерства юстиції України відповідно до покладених на них повноважень у разі виявлення порушення складають протокол, зокрема:

- за результатом здійснення контролю за діяльністю у сфері державної реєстрації;

- на підставі повідомлення державного реєстратора юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань у випадку, передбаченому Порядком державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи;

- за результатом здійснення перевірки інформації, наданої юридичною особою, стосовно пояснень та документів для підтвердження відомостей про кінцевого бенефіціарного власника та/або структуру власності юридичної особи.

Протокол надсилається особі,  або її представнику не пізніше трьох робочих днів з дня його складення шляхом:

* вручення під розписку;

* через систему електронної взаємодії органів виконавчої влади;

* на адресу електронної пошти, яка зазначена в Єдиному державному реєстрі або підтверджується іншими доказами;

* рекомендованим поштовим відправленням з повідомленням про вручення за місцезнаходженням (місцем проживання / перебування) відповідної особи.

У разі вчинення особою двох або більше порушень протокол складається щодо кожного порушення окремо.

Посадові особи Міністерства юстиції України розглядають справу протягом двох місяців з дня  коли особа, щодо якої складено протокол, вважається повідомленою.

За результатами розгляду справи  виноситься  одна із постанов: або про закриття справи, або про накладення штрафу.

Ця постанова не пізніше п’яти робочих днів з дня її прийняття направляється особі, щодо якої вона винесена, або її представнику.

Постанова набирає законної сили, з дня її винесення, та може бути оскаржена до суду в порядку визначеному законом.

Особа, щодо якої винесено постанову про накладення штрафу, сплачує штраф протягом десяти календарних днів з дня прийняття постанови.

Звертаємо увагу, що притягнення особи до відповідальності не звільняє її від обов’язку подання до Єдиного державного реєстру достовірної інформації про кінцевого бенефіціарного власника юридичної особи або про його відсутність та структуру власності.

Відділ державної реєстрації речових прав

на нерухоме майно та їх обтяжень та державної

реєстрації юридичних осіб та фізичних

осіб – підприємців виконавчого комітету