Внесок єврейської громади в загальнокультурний розвиток міста Кілія в ХХ столітті
Особливу увагу представники єврейської громади міста Кілія приділяли загальнокультурному розвитку міста, в який внесли не абиякий вклад.
Ще в 1910 році Мільграм відкрив в місті перший кінотеатр «Ілюзіон», який крім власне екрану мав ще й сцену. Чимало класичних єврейських та західноєвропейських драматичних творів поставив аматорський драмтеатр громади. Громада також запрошувала до Кілії професійних драматичних артистів з Акермана, Кишинева. У 1932 році на сцені кінотеатру «Ілюзіон» співав знаменитий ліричний тенор, киянин Олександр Вертинський. Акомпанував співаку камерний оркестр Кілійської єврейської спільноти. Члени громади склали кілька чудових струнних квінтетів, далеко за межами Кілії був відомий її духовий оркестр. Будівля «Ілюзіону» й дотепер є центром культурного життя міста Кілія, адже на сьогоднішній день в будівлі під номером 23 по вулиці Гагарінська розташований комунальний заклад «Центр культури, мистецтв і дозвілля» Кілійської міської ради.
Кінотеатр «Ілюзіон»
Кінотеатр «Ілюзіон» був не єдиною сферою діяльності, яка приваблювала Мільграма. Він також був власником друкарні, яка виготовляла офіційні бланки на замовлення підприємств та організацій міста, на той час Кілія не мала власної газети. Також друкувались тут поштові картки з краєвидами міст Кілія та Вилкове. Нині в будинку колишньої друкарні (вул.Миру, 71) розташований Кілійський заклад дошкільної освіти ясла-садок «Берізка» Кілійської міської ради.
Друкарня Мільграма
Культурний ґрунт кілійської єврейської громади зростив: видатного драматурга, письменника, критика, журналіста Я. Ботошанського; журналіста, публіциста, письменника – І.А. Константиновського; журналіста, публіциста, історика - М. Яновера.
Чудові зразки художньої фотографії залишив місту фотограф – художник Едіт Бенераф. Краєвиди, портрети – індивідуальні, парні, весільні, групові, жанрові. Фотографії відрізнялися глибоким психологізмом, артистизмом, нерідко чудовим гумором, які зумів помітити, вловити та відобразити художник. Фотороботи Едіта Бенерафа додають натхнення сучасним місцевим фото-любителям та професіоналам, які об’єднались у фотоклуб, що носить ім’я свого співвітчизника - «BENERAF».
(https://www.facebook.com/groups/Beneraf/announcements?locale=uk_UA)
Едіт Бенераф та його фото